Elkapott a hév és nem bírom ki, hogy ne készítsem el a fejemben megszülető ötleteket. Spirulina, zöld algát általában turmixokba szoktam keverni, hogy ne tegyem ki hőkezelésnek. Valami új ízre vágytam, és a kezembe akadt a már majdnem elfelejtett spirulina por. Elbújt a szekrényben, de én jól rátaláltam.:) Ki ne szeretne olyan kollagén dús desszertet, amiben plusz jóság van, mint ez a fantasztikus alga. Hogy mitől olyan szenzációs, IDE kattintva elolvashatjátok. Tökéletes paleolitketogén finomság.
Hozzávalók:18 mini muffinhoz
3 dl meleg víz
0,5 dl friss citrom lé
25 g zselatin (kollagén)
14 g méz
1 tk. reszelt,bio citromhéj (a lényeg, hogy kezeletlen legyen)
csipet vanília
1/2 kk. spirulina por
100 g zsírjára darált kókusz reszelék
Meleg vízben feloldom a zselatint, majd mindent hozzá keverek egy villával vagy habverővel. Én most mini, szilikonos muffin formákba öntöttem a felét. A ,ásik felét pedig egy fóliával bélelt, lapos dobozba. Kíváncsi voltam, hogy mennyire jönnek ki a formából, és mennyire lesz szeletelhető. Hűtőbe küldtem aludni, hogy tökéletesen megszilárduljon. A mini formákból úgy szoktam kivarázsolni, hogy egy vékony pengéjű késsel elválasztom a szilikon oldalától, majd óvatosan kinyomom belőle. A tálba öntött verzió is nagyon jól szeletelhető. Unokahúgom feltette a kérdés, hogy mitől 2 színű? Csupán az ülepedéstől, mert a kókusz és a víz, kollagén stb.. más-más súlyú. Semmi tudatosság nem volt benne részemről, de szépséges lett a végeredmény.:) Díszítésnek reszelt citrom héjat és friss mentát használtam. A menta tökéletesíti az ízeket, de aki nem szereti, el is hagyhatja. Aki nyitott a különlegességekre, mindenképpen készítse el vendégeknek, meglepetés desszertként. Savanykás-édes-citromos-algás-mentás :), csodálatos!
Szeretem a nagyon egyszerű ételeket, de nem mondok le a látványról és az ízekről sem. Tomboló cukkini és tök szezon lévén mostanában rengeteget használom "édes" és sós ételekhez egyaránt.
A répa és cukkini spagettimet már jól ismeritek, és gondolom mondanom se kell, hogy a felhasználása is pont olyan széles körű, mint a hagyományos tésztáé. Bolognai, mákos, totus, diós, tonhalas...kinek mi a szimpatikus. A fehér tökkel és a répával is hasonlóan jó kapcsolatot ápolok. Télen pedig a sütőtökkel. :)
Imádom a kolozsvári szalonnát nyersen és sütve is. Igyekszem megbízható forrásból beszerezni,szerintem sokkal finomabb,mint a bolti, szeletelt-védőgázas-adalékanyagos bacon! Aki egyszer megkóstolja vékonyra szeletelve és kisütve, többé rá se tud nézni a "szagos" bóóóóótira. :) A mai ebédem is egyszerű volt:
2-3 ek.kacsa zsír
4 szelet kolozsvári szalonna csíkokra vágva és kacsazsíron megsütve.
2 szál újhagyma, a szárával együtt felaprítva.
2 cukkini héja spagettire szeletelve
1 nagy csokor friss petrezselyem
fél marék friss bazsalikom
fekete só, de csak tálalásnál szórtam rá keveset, mert a szalonna sós
Korábban már reklámoztam a fekete só különlegességét, aki nem látta most vissza lapozhat ha IDE kattint. A sült szalonnára rádobáltam az újhagymát és hagytam 1 percig dinsztelődni. Utána mehetett rá a cukkini, amit szintén csak pár percig pároltam. Végül hozzáadtam az összetépkedett zöldeket és tényleg csak két mozdulattal beleforgattam, és azonnal tálaltam. Én szeretem ha jó sok, fincsi zsír van alatta de mindenki döntsön ízlése szerint. A fekete sótól minden zöldség különleges lesz, de csak módjával. :) Jó étvágyat hozzá!
Újabb ötlet egy gyors és egyszerű desszerthez, szezonális gyümölcsökkel. Most meggyet használtam de bármi mással is tökéletes lehet.Gyönyörű a színe, az ízéről már nem is beszélve.:) Hozzávalók az alaphoz:
150 g zsírjára darált kókusz reszelék
1/2 kk. vanília
1 dl meleg víz
10 g zselatin (kollagén)
A meleg vízben feloldom a zselatint, majd mindent hozzá keverek és egy fóliával kibélelt, szögletes dobozba öntöm. Bedobom a fagyóba, amíg elkészítem a piros réteget.
1 dl meleg vízben feloldok 10 g zselatint és 10 szem meggyet beleturmixolok. 2 marék friss meggyet kimagozok, ráhalmozom a fagyóból kivett fehér rétegre és nyakon öntöm a turmixolt lével. Hűtőben hagyom megszilárdulni (fagyóban gyorsabb). Könnyen szeletelhető, természetesen édeskés-savanykás desszert, ami nem igényel plusz édesítést. Próbáljátok ki! :)
A rebarbarás-epres pitém ihlette a szintén epres, de most levendulás sütimet. Szerencsére még megvárta az eper a levendula szüretet, így sikerült őket újra összeadnom.:) Nem lesz hosszú a recept leírása, hiszen az alap ugyanaz. Kattintsatok a rebarbarásra és már olvashatjátok is. Képekkel bemutatom sütés előtt és után.
Azért raktam egész szemeket egymástól ilyen távol, hogy amikor szeletelem, pont a szeletek közepén legyen az eper. A levendulát a tésztába is keverhetitek, de én most a tetejére hintettem. Már sülés közben is szállingózik a csodálatos levendula illat. Imádom! :)
Végtelenül egyszerű reggeli ötletet adott Csillagporszem/Motivátor. Köszönöm neki ezúton is. Egy picit más arányokat használtam, mert az én ízlésemnek túl lágy volt az eredeti. Így az én verzióm a következő: Hozzávalók: 4db-hoz
1 tojás
2 ek. útifűmaghéj (3 kanállal is szuper, de picit masszívabb)
0.5 dl víz
só
Ízlés szerint variálható őrölt fokhagymával, fűszer köménnyel, fehér borssal..
A sütéshez 4-6 ek. zsír
Egyszerűen villával felverem a tojást és hozzákeverem a többit. Amíg a serpenyőben felmelegítem a zsírt (liba, kacsa, sertés...) megszívja magát az útifű. Kanállal 4 kis halmot teszem egymástól távol a forró zsírba, lenyomkodom és addig sütöm, amíg picit kérges nem lesz, hogy alá tudjak nyúlni egy fa lapáttal, megfordítani. Fordítás után még jól lenyomkodom, hogy lapos legyen, majd készre sütöm. Nem tud nyers maradni, hiszen a tojás pillanatok alatt megsül, csupán az útifűtől gondolhatjuk nyersnek, de nem az:) Tényleg emlékeztet a bundás kenyérre. Melegen lágyabb, hidegen egészen szilárd.Nekem mindkét verzióban finom. Aki eszik sajtot, pici parmezánnal megszórhatja még melegen. Én ma sült kolozsvári szalonnával és újhagymával ettem. Egy reggeli ötletnek szerintem szuper.:) Jó étvágyat hozzá!
Amikor a kedves ismerősök, barátok rendelnek tőlem szülinapokra vagy bulikra, kerti partikra sütiket, tortákat sajnos csak ritkán van időm lefotózni. Most sikerült de csak egészben, mert furcsa lett volna úgy átadni, hogy kivágtam egy szeletet. :) A visszajelzés szerint nagyon mutatós volt a három rétegű csupa meggyes torta. Gondoltam megosztom veletek a receptet és az elkészítését ennek a fantázia tortának. A kikötés csak annyi volt, hogy meggyes-csokis legyen. Majdnem olyan mint egy fekete erdő, de mégse. Hasonló meggyes finomságot már olvashattatok tőlem a meggyes-csokis totu torta formájában. :) Hozzávalók: 26 centis tortához
2 nagy marék magozott meggy
Piskóta:
4 tojás
2 ek. víz
6 ek. eritrit
4 ek. paleo liszt (2 ek. mandula, 2 ek.nyílgyökér)
1 tk. konjak liszt
2 ek.kakaó
1 kk. szódabikarbóna+ 1 tk citromlé
1 ek.olvadt kókusz zsír
csipet só
Úgy készítem, mint minden alap piskótát. A tojásokat szétválasztom és a sárgákat habosra keverem az eritrittel és a vízzel. Hozzá adom a zsírt, szódabikarbónát, citromlevet és a liszteket. Alaposan kikeverem, hogy ne legyen csomós. Félreteszem és hagyom, hogy a lisztek, különösen a konjak beszívja a nedvességet. Addig a tojások fehérjéből a csipet sóval kemény habot verek. Ha lisztes keverékem, akkor jó ha olyan mint egy nagyon sűrű palacsinta tészta. Egy spatula segítségével, nagy mozdulatokkal összevegyítem a masszát a fehérjével, vigyázva hogy ne essen össze a hab. Sütőpapírral bélelt, kapcsos torta formába öntöm, és 180 fokon 15 perc alatt megsütöm. Sütőtől füff az idő, ezért mindenképpen csinálok tű próbát. Rácson hagyom kihűlni, és addig elkészítem a rétegeket. Amikor már lehűlt, lehúzom róla a sütő papírt. Alap krém:
4 dl kókusz tejszín (cocomas)
1 dl forró víz
40 g jó minőségű zselatin (kollagén)
60 g por eritrit
A forró vízben feloldom a zselatint. tejszínt és az eritritet habverőel kikeverem és hozzáadom a a zselatinos vizet. Egy mérő kancsó segítségével elfelezem az így kapott alapot.
Az egyik feléhez hozzá keverek 100 g olvasztott paleo csokit és 2 ek. kakaót.
A másik feléhez pedig 1 kk. vaníliát.
Összeállítás: A kapcsos torta formát kibélelem fóliával és az aljára ültetem a piskóta lapot. Nem baj, hogy nem éri körbe a formát, mert így legalább lesz hely a krémnek oldalt is. A csokis krémet ráöntöm a piskótára, és a formát addig ütögetem a konyha pulthoz (érdemes vastag konyha ruhát tenni alá), amíg teljesen sima nem lesz a teteje. Szépen befolyik a piskóta és a forma közé is. A kimagozott meggyeket elszórom a masszán és bedobom a fagyóba, hogy gyorsabban megkössön. Azért nem öntöm rá egyből a fehér réteget, mert összekeveredne és most nem márványos tortát szeretnék. Figyelek a fagyóra, nehogy jégkorongot készítsek. :) Amikor már nem tudom az ujjammal benyomni, akkor önthetem rá a fehér réteget is. Most már csak a sima hűtőbe teszem, és hagyom teljesen megszilárdulni. Órákkal később 50 g paleo csokit olvasztok a tetejére, 1 ek. kókusz zsírral és egyenletesen eloszlatom rajta. Félretettem néhány szem meggyet, amit körbe raktam a tetején és egy mosoly fejet a közepére. :) Szeletelésnél bizonyára szépséges a kakaós piskóta, meggyes csoki krém és a hófehér réteg a roppanós csoki kéreg alatt. Szállítás előtt óvatosan kicsatolom a formát és lehúzom róla a fóliát. Amikor a szélekről lehúztam, egy széles lapáttal leemelem a tortát a fóliáról és átteszem a szállító dobozba vagy ha otthonra készül, egy szép torta tálra.
Ritkán készítek karfiol rizst, mert jobban szeretem a zöldségeket nyersen, frissen. Mégis néha rám tör a "hon vágy" a régi ételek iránt, és ilyenkor jól jön valami , ami a hagyományosra emlékeztet. Nem különösebben figyelek az arányokra főzésnél, valahogy az csak a sütögetésnél fontos nekem. Többnyire úgy alakul ki a végeredmény, hogy mindenféle "maradékot" összedobálok.
Most akadt néhány rózsa karfiolom, ami aprítva kb. 1 nagy maroknyi.
2 szál újhagyma felaprítva
2 szelet füstölt szalonna kockákra vágva
1 kisebb répa aprítva
só, bors, csipet curry
néhány kanál kókusz tejszín
1 ek.parmezán
A kockákra vágott szalonnát megpirítottam, majd a tejszín kivételével mindent rádobáltam. Néhány perc alatt összepirítottam (még roppanósan hagyva a zöldségeket), majd öntöttem alá 2-3 ek.tejszínt és a parmezánt. Össze rottyantottam picit, hogy kellően hasonlítson egy ragacsos rizottóra és már tálaltam is. Szedtem a kertben friss mángoldot,amit a rizottó alá szépen elhelyeztem és a tetejére karikáztam házi, adalékanyag mentes kolbászt. Hmmmm, nagyon finom volt.:)
Ezt a csodálatos kávés kekszet egy korábbi alkotásom ihlette. Hétvégére rendeltek tőlem egy óriási adag levendulás-citromos kekszet és próbára tették a kreativitásomat egy kávés-ropogós keksz kívánsággal. Ilyen kekszet még nem készítettem, bár a kávé szem sütim is jó lett volna, ha nem kikötés, hogy kakaó ne legyen benne. Imádom a kihívásokat, így átgondoltam az alap receptemet és olyan ropogós sütit álmodtam meg, amit még én is szívesen elfogyasztok. Tökéletesen magmentes és ropog, ahogy azt kell. :)
Hozzávalók: kb. 50 db
100 g kókuszreszelék zsírjára darálva
40 g eritrit
25 g puha kókusz zsír
1 tojás
20 g darált kávé
pár csepp narancs olaj
késhegynyi szódabikarbóna
1 kk. citromlé
csipet só
A hozzávalókból egyszerűen tésztát gyúrok, és két fólia között kinyújtom. Így laposan beteszem a hűtőbe és hagyom megkeményedni, annyira, hogy szaggatható legyen. A darabszám természetesen függ a kiszúrók méretétől. Előmelegített 160 fokos sütőben 10-12 perc alatt megsütöm, majd hagyom teljesen kihűlni. Aki szereti két kekszet össze tapaszthat lekvárral, vagy egyéb paleo krémmel. Igazán különleges lett a ropogós kávé darabkáktól. Kinézetre olyan, mintha csokis lenne, pedig csak a kávétól ilyen szépséges. A délutáni tea mellé jól esik elropogtatni.
A legutóbbi almás pitém nagy sikert aratott, ezúton is köszönöm a sok pozitív visszajelzést. Olyan boldog vagyok, hogy rajtam kívül vannak még emberek, akik értékelik a természet adta édes ízeket. Az említett almás ihlette ezeket a kosárkákat, és bár azt hittem elrontottam, végül mégis sikerült. :) Szeretem az egyszerű fém formákat is, mert vannak masszák, amiket a szilikonba nem lehet úgy elnyomkodni. Ez a tészta is pont ilyen. Hozzávalók: 6 kosárhoz (1 kosár kb.6centi átmérő)
100 g kókuszreszelék zsírjára darálva
60 g lágy kókusz zsír
30 g bambuszrost liszt
10 g útifűmaghéj darálva vagy liszt
Egyszerűen összegyúrom és a kizsírozott fém kosarakba elosztva nyomkodom. Hűtőbe teszem 10 percre hogy picit megdermedjen. Addig előmelegítem a sütőt 170 fokra. 10 perc múlva kiveszem őket a hűtőből és 20 perc alatt készre sütöm. Nagyon fontos, hogy teljesen hagyjuk kihűlni. Amíg ez megtörténik, elkészítem a tölteléket.
Eper krém: 50 g kókusz tejszín 100 g víz 100 g friss eper 20 g jó minőségű zselatin (kollagén) késhegynyi vanília
A tejszínt picit felmelegítem, majd a többi hozzávalóval egyneműre turmixolom. Ha valaki mégis édesebben szeretné, tegyen bele egy picike mézet, az mégis csak természetes. :) A krémet elosztom a kihűlt kosarakba és 1-1 szem epret ültetek a közepükbe. Hűtőbe teszem és csak akkor próbálom meg kiszedni a formából, amikor már megdermedt a krém és a kosárban lévő zsír is "megfagyott". Szoba hőmérsékleten nagyon porhanyós a kekszes alap, ezért meg se próbáljátok kiszedni, csak ha már a hűtőben pihent pár órát. Hozzám hasonló Thermomix rajongóknak ígértem, hogy amit A Thermoban készítek, le is írom a pontos elkészítést. Be vallom szinte mindent ebben készítek, mert rengeteg időt és mosogatást spórolok.
Tészta:
A keverőedénybe teszek100 g kókuszreszeléket + 10 g útifűmaghéjat és 40 mp/10-es fokozat zsírjára darálom.
Hozzámérek a beépített mérleggel 60 g kókuszzsírt, majd 2 p/ 60 fok/ 1-es fokozaton megolvasztom.
Szintén a mérleg funkcióval bele mérek 30 g bambuszrost lisztet és 5 mp/ 5-ös fokozaton összekeverem.
A spatula segítségével maradéktalanul kikanalazom és már nyomkodom is a formákba.
A keverő edényt langyos vízzel átöblítem. Nem szükséges mosó szerezni, hiszen folytatjuk majd a használatát.
A kosárkák sütésére, és töltésére a fent írtak érvényesek. Eper krém:
A Thermomix beépített mérleg funkciójával az edénybe mérek 50g kókusz tejszínt+100g vizet+késhegynyi vaníliát+20g zselatint és 2 p/ 60 fok/ 1-es fokozaton melegítem. A zselatinnak szüksége van meleg folyadékra, hogy feloldódjon.( Amelyik hidegben is elolvad, az biztos, hogy tartalmaz valami nem jót.)
Végül belemérek 100 g friss epret és 30 mp/ 10-es fokozaton tökéletesen homogénre turmixolom.
A csodálatos ebben, hogy egyetlen edényt és egy spatulát kellet elmosni utána.
A magyaros ételek mindig is a kedvenceim voltak, hiszen rengeteg időt töltöttem vidéken. Mindent szeretek, amit a nagymamám, anyukám készít. Igaz a mi családunk húsleves párti de mivel én imádom a savanyú káposztás ételeket, így most ez került terítékre. Hozzávalók:
200 g aprított savanyú káposzta (Thermomix-el még a hagyma előtt elaprítom 5 mp/ 4-es fokozaton és félreteszem)
6 babér levelet
őrölt borsot ízlés szerint
1/2 kk. őrölt köményt
Kb.30 perc alatt megfőzöm a levesemet (Thermomixben 20p/110 fok/visszaforgató funkció). Utólag még mindenki ízesítheti kedve szerint. Néha teszek bele szalonnát is, de most kivételesen nem volt itthon. A hagyományos korhelyben van még tejföl, liszt és piros paprika krém. Én ezeket természetesen nem használom, de aki szeretné mégis sűríteni a levesét, megteheti egy kis nyílgyökér liszttel és kókusz krémmel. Egy pici tálkában bevallom kipróbáltam a kókusz krémmel de nekem nem nyerte el a tetszésemet. Azonban a saját készítésű kokhurtommal isteni volt. Nem keverem bele főzésnél, hanem fogyasztás előtt teszek a levesem tetejére 2 evőkanállal. A savanykás "joghurt" sokkal jobban passzol hozzá, és vele bizony paleolit-ketogén marad. :) A színe miatt sem kell aggódni annak, aki nem használ paprikát, mert a kolbásztól szépséges lesz. Próbáljátok ki bátran.
Akinek van Thermomixe, javaslom használja ki a leves főzés idejét, és készítsen a Varoma tálban valami finom párolt zöldséget. Én most gombát tettem fölé, és el is készült a levessel együtt. Valódi párolt gombát szerintem csak így lehet készíteni. Imádom dijoni-hagyma szósszal leöntve, akár még hús nélkül is. Jó hír a vegáknak. :)
Csak egy kis emlékeztető mindenkinek, hogy itt a nyár és tessék friss gyümölcsöket enni. Ilyenkor ne a lekvárokat vegyük le a polcról, azok megvárnak a gyümölcs hiányos hónapokban. Fontosnak tartom a szezonalitást és remélem mások is így gondolják. Sokféle módon lehet variálni, bár a legjobb frissen önmagukban fogyasztani. Mégis ha néha, valami változatosságra vágyunk, nyugodtan belekeverhetjük a Házi készítésű kokhurtunkba. Tízóraira vagy uzsonnára nagyon finom.
Legutóbb, amikor rebarbarás-epres pitét készítettem, maradt egy kis rebarbarám, amit nem akartam hagyni megfonnyadni, ezért reggelit készítettem belőle. Hozzávalók: 1 adag
A kókuszreszeléket ledarálom, és összekeverem a fahéjjal, rebarbarával. Letakarom és másnap reggel már csak előkapom. Fogyasztás előtt megszórom a goji-val és rákanalazom a kokhurtot. A gojit azért jó csak frissen rátenni, mert ilyenkor még ropogós. Aki eszik magvakat, szórhat rá nyugodtan. Sőt, házi paleo lekvárral vagy plusz friss gyümölccsel is megbolondíthatja. Ha így tesztek, gondoljátok át a napi szénhidrát mennyiségét, különösen azoknak, akiknél ez egészségügyi prioritás. Általában szalonnázom délelőtt de néha jól esik egy ilyen nem édes "édesség" is. :) Jó étvágyat hozzá!
Tavaly nyáron is készítettem már epres-rebarbarás pitét, ami akkor még egy picit más volt. A jelenlegi szokásaimhoz igazodva picit újra gondoltam. Nagyon minimalistára sikerült, ami cseppet sem ment az íz hatás rovására. Semmi édesítés, semmi plusz zsiradék, semmi keményítős, vagy cellulózós-rostos lisztkeverék. Hihetetlen de így is fantasztikus lett. A friss eperben pont annyi cukor van, ami megédesíti a sütit. Úgy gondolom maximálisan belefér a paleolitketogén étrendembe. Zsiradék egyébként van benne bőven, hiszen a kókuszreszelék önmagában is sokat tartalmaz. :)
Hozzávalók: 20x15-ös kis tepsihez
4 egész tojás
160 g zsírjára darált kókuszreszelék
késhegynyi szódabikarbóna
1 tk. citromlé
késhegynyi vanília
Feltét:
200 g rebarbara
1 marék eper
Egy széles gyümölcs kenyér formát sütőpapírral kibélelek és a sütőt előmelegítem 180 fokra. Kezdésnek a kókuszreszeléket addig darálom, amíg zsíros massza lesz belőle. (Thermomixben: A beépített mérleg funkcióval belemérem a keverő edénybe a kókuszreszeléket és 40 mp/10-es fokozaton zsírjára darálom. A spatulával letolom az edény széléről, ami oda tapadt.) A tojásokhoz adom a többi belevalót és habverővel krémesre/habosra keverem. (Thermomixben: A darált kókuszhoz adom a tojásokat és a többi belevalót, majd 30 mp/8-as fokozaton összekeverem, és önthetem a tepsibe) Végül a tojásos masszát alaposan kikeverem a kókusszal és már öntöm is a tepsibe. A rebarbarát és az epret szabálytalanul elszórom a tetején és 180 fokon 40 percig sütöm. A biztonság kedvéért végzek tű próbát. Aki fél attól, hogy nagyon natúr lesz, 2 evőkanál mézet csurgasson a tetejére, ami egy picit talán még karamellizálódik is. :) Utólag is meg lehet szórni por eritrittel vagy xillittel/steviával, ,kinek mi a kedvence, de először kóstoljátok meg így natúron. Ki gondolná, hogy csupán két alap összetevőből ilyen finomságot lehet készíteni?! Próbáljátok ki, nem lehet elrontani. :)
Szinte mindenhol azt olvasni, hogy a tojást fehérjét sütve/főzve, a sárgáját pedig nyersen érdemes fogyasztani. Erre legjobb megoldás a lágy tojás vagy buggyantott tojás. Továbbá a tükör verzió, ha tényleg lágyan hagyjuk a sárgát. Én most egy vicces kombinációt alkottam. A mangalica szalonnát kockákra vágtam és serpenyőben megpirítottam, majd négy újhagyma zöld szárát is rádobtam. A tojásokat egyszerűen csak ráütöttem a szalonnás-hagymás-zsíros keverékre és úgy kevertem össze a fehérjével, hogy kikerülgettem a sárgáját. Pillanatok alatt megsült a fehérje és érintetlen maradt a két "Nap korong". Nagyon mutatós és nem különben finom is. Szedtem a kertünkből friss mángoldot, fejes salátát és madár salátát. Aki aggódna amiatt, hogy a sárgáját nem tudja mivel feltunkolni, annak üzenem, hogy a nagy , zöld levelek erre tökéletesek.:)
Mindig is imádtam a pestós tésztát, de már évek óta nem volt hozzá "szerencsém". A készen vásárolható pestókban sajnos mindig van valami, amit én nem eszem, így marad a házi készítés. Láttam egy ötletet, miszerint avokádó az alap, így csak minimális kesudió kell bele. Én még ezt az ötletet is a magam száj ízére alakítottam, hogy valóban csak kevés mag kerüljön bele. Természetesen 24 órán át kiáztatott kesudiót használtam. Mindenképpen kompromisszumos, hiszen parmezánt is tettem bele, de egy adagra leosztva talán évente egyszer belefér. :) Tészta helyett pedig cukkini spagettit készítettem hozzá, de azt elfelejtettem lefotózni. Rákattintva olvashatjátok az elkészítését. Hozzávalók: 4 adag
1 nagy avokádó
2 gerezd fokhagyma
40 g kesudió
30 g parmezán
60 ml víz
só ízlés szerint (kb.1/2 kk.)
1 nagy marék friss bazsalikom
1 nagy marék friss petrezselyem
2 ek. citromlé
fehérbors ízlés szerint
Az összetevőkből nagy teljesítményű turmixban (Thermomix 30 mp/ 9-10-es fokozat) homogén krémet készítek és már keverhetem is a "spagettibe". Aki eszik hagyományos tésztát, azoknak is bátran ajánlom. Én kipróbáltam és reggelire is isteni, valami kenyérféleségre kenve. Tessék kipróbálni! :)
Nagyon nagyon szeretem a citromot és hasonlóan imádok mindent, amibe bele tudom csempészni a kollagént. Gondoltam egy merészet és hát ez lett a végeredménye. Igazán illik a nyárhoz, hiszen a sütőt sem kell hozzá bekapcsolni és semmilyen sütési előképzettséget nem igényel. Most is csak természetes édesítést, mézet használtam. Aki szeretné használjon eritritet. Kedves kollagénes társaim, remélem ti is imádni fogjátok. Az anyunak biztosan ízleni, fog, holnap meglepem vele. :) Ebből az adagból kb. 8 szelet lesz. Szeletenként 6g Szénhidrátot és 3,5 g Fehérjét tartalmaz. Eritrittel készítve csupán 2.5 g Szénhidrát, mindenki döntse el, hogy az alacsony CH a fontos vagy a természetesség. Hozzávalók az alaphoz:
50 g földimandula őrlemény
10 g méz (vagy 15 g eritrit)
1 dl meleg víz
8 g kollagén (jó minőségű zselatin)
1 kk. őrölt, bio, szárított citromhéj
A meleg vízben feloldom a kollagént és a többi hozzávalót is bele keverem egy villával. Hosszúkás pl.gyümölcskenyér formát fóliával kibélelek és beleöntöm az alap "tésztát". Bedobom a fagyóba, hogy gyorsan megdermedjen. Amíg megköt, elkészítem a citromos krémet.
Hozzávalók a krémhez:
2 dl melge víz
1 dl kókusz tejszín (cocomas)
0,5 dl friss citrom lé
a kifacsart citromok húsa, ami a présben maradt (magokat szedjük ki!)
20 g méz (vagy 30 g eritrit)
20 g kollagén
pár csepp citrom olaj
késhegynyi kurkuma
csipet só
Az alaphoz hasonlóan a meleg vízben feloldom a kollagént és egy kézi habverővel beledolgozom a többi összetevőt is. Amikor az alap már szilárd, ráöntöm a krémet és a hűtőben hagyom megszilárdulni.
Könnyen lehúzható róla a fólia, és nagyon egyszerű szeletelni egy jó éles késsel. Díszítésnek mentát használtam. Szeletenként 3.75 g kollagént tartalmaz, így napi 2 szelettel már majdnem meg is van a napi adag. Együnk napközben mondjuk egy jó kis csontlevest, és utána egy szelet citromos szeletet. Tökéletesen finom és kollagén dús menü. Próbáljátok ki bátran, nem lehet elrontani.
Néha magamon is meglepődöm, amikor ehhez hasonlókat találok ki magamnak. Szerencsére nem kívánom az édességet minden áron de a régi szokásoktól nehéz szabadulni. A desszert, mint szertartás jobban hiányzik, mint az édes íz. Egy szónak is száz a vége, az avokádó már évek óta a legjobb krém alapanyagom, így ismét ő mentett meg. :) Az évek során számtalan formában készítettem már, a leglegleg mégis most sikerült. Korábban kókusz tejszínnel, vagy frissen facsart narancslével turmixoltam. A tejszíntől nekem már nagyon krémes, a narancslével meg több szénhidrátot viszek be. Hozzávalók: 3 pohár
3 puha avokádó
2 dl víz
1 púpos ek. kakaó
1/2 kk. kardamom
1/2 kk. szárított narancshéj vagy pár csepp narancs olaj
ha valaki mégis édesen szeretné tegyen bele 1 tk. mézet (kb.8g)
Az avokádót kimagozom és minden hozzávalót a turmix gépbe dobálok.Én a Thermomixben 30 mp/ 10-es fokozaton készítettem. Nagyon fontos, hogy erős géppel turmixoljuk, mert a zsíros avokádót nehéz krémesíteni a vízzel. Három pudingos pohárkában elosztom és hűtőbe teszem. Eddig semmi extra, de most jön a csavar. Kitaláltam, hogy mi lenne ha rétegezném a házi készítésű kokhurtommal és megszórnám kevés zsírjára darált kókuszreszelékkel, amitől kekszes lesz az élmény. Ide kattintva olvashatjátok a kokhurt elkészítésének módját. Csak egy kis ötlet, remélem másnak is mosolyt csal az arcára. :)